Současný svět je někdy docela komplikované místo, ve kterém se ne vždy snadno orientujeme. Kvantový fyzik a úspěšný popularizátor vědy Jim Al-Khalili nabízí ve své nové knize osm úvah na téma, jak může být pro každého člověka přínosné osvojit si (alespoň trochu) vědeckou metodu poznávání světa. Způsob myšlení, který vědci zdokonalovali po staletí, přinesl lidstvu nezpochybnitelné úspěchy – stačí se podívat na naše moderní technologie, úspěchy lékařské vědy a další výsledky vědecké práce. Základní principy, jimiž se řídí vědecké uvažování, mají univerzální platnost a opřít se o ně může úplně každý, kdo chce být objektivní a neztratit se v nástrahách života v 21. století. Zkusme se tedy zamyslet nad tím, co vlastně znamená pravda, proč je důležité pochybovat, jaké jsou výhody a nevýhody zjednodušování, proč máme v oblibě konspirační teorie, jak funguje lidský mozek, co dělat s vlastními předsudky, proč opírat svá tvrzení o důkazy. Každý z nás se může naučit přemýšlet jako vědec!
„Jim Al-Khalili přesvědčivě předkládá veškeré důvody, proč máme oslavovat vědu. V dnešní problematické post-pravdivé éře potřebujeme důvěryhodné průvodce, jakým je tato krásná drobná kniha." - Sabine Hossenfelderová, fyzička a autorka knihy Lost in Math (Ztraceni v matematice)
JIM AL-KHALILI je profesorem fyziky na Surreyské univerzitě ve Velké Británii, jedním z nejznámějších britských popularizátorů vědy a autorem či spoluautorem mnoha knih. Je členem britské Královské společnosti a žije v Southsea v Anglii.