V roce 2012 se součástí Nakladatelství Slovart stalo nakladatelství Brio. Nakladatelství Brio vydávalo ve spolupráci s předními spisovateli a výtvarníky nádherně ilustrované originální příběhy a sbírky pohádek pro děti od šesti do dvanácti let. Pro starší děti, mládež a dospělé Brio nabízelo sebrané spisy pohádek a bajek od renomovaných spisovatelů, doplněné o to nejlepší z klasické literatury celého světa. V této tradici pokračujeme také my v rámci stejnojmenné edice.


Jsme výhradní distributor nakladatelství TASCHEN pro Českou republiku


Tokyo Alien Bros., Vol. 3

Tokyo Alien Bros., Vol. 3
vyprodáno
Internetová cena: 279,00 Kč Nejnižší cena za posledních 30 dní
Běžná cena: 349,00 Kč
Zboží není skladem
Autor:
Jazyk: anglicky
Vazba: měkká
Počet stran: 208
Formát: 14,6 x 21 cm
ISBN/EAN: 9781974755424
Nakladatel: VIZ Media
Rok vydání: 2025
Edice: Manga / Komiks

Aliens walk among us—but they’re just two bros, hanging out in Tokyo. Oh, and they’re on a mission to colonize Earth.

Fuyunosuke Tanaka is a perfectly ordinary college student, except for one thing—he’s secretly an alien. He and his brother Natsutaro are on a mission to study the people of Earth and evaluate the planet’s resources, but adapting to life on this new world may prove a bit harder than they thought.

As hard as Fuyunosuke and Natsutaro worked to succeed in their mission, their efforts seem all for naught. With no word from Central Command, the two are faced with a difficult decision—should they finally return to their own people or remain on Earth?

About the Author

Keigo Shinzo debuted as a manga creator in 2008 with his work "Nankin" and has since gone on to create award-winning hits such as Bokura no Funkasai (Our Eruption Festival). In 2016, his work Moriyamachuu Kyoushuujo (Moriyamachu Driving School) was made into a movie, and two years later, his series Tokyo Alien Bros. was adapted into a live-action drama. During the coronavirus pandemic, when Keigo was diagnosed with lymphoma, he decided to write the one-shot "Akusei Rinpashu de Nyuuin shita Toki no Koto" (About the Time I Was Hospitalized for Malignant Lymphoma), in which he chronicles his road to recovery as well as how he got the idea for his award-nominated series Hirayasumi.

Diskuze

Žádný příspěvek do diskuze. Přidejte svůj názor »

Dodání do Vánoc

Pro doručení do Vánoc svou objednávku odešlete do 18. 12. 10:00


Doručení zdarma

Objednejte si knihy v hodnotě alespoň 900 Kč a dopravíme Vám je zdarma!

 

Dáme knihu logo

Přijímáme poukázky Dáme knihu

Aktuality

Připravujeme

Další knihy »

Bazar

Další knihy »

RSS

Přihlaste se k odběru RSS a dostávejte informace o nových knihách hned po jejich zveřejnění na stránce.

Nejdiskutovanější knihy