V roce 2012 se součástí Nakladatelství Slovart stalo nakladatelství Brio. Nakladatelství Brio vydávalo ve spolupráci s předními spisovateli a výtvarníky nádherně ilustrované originální příběhy a sbírky pohádek pro děti od šesti do dvanácti let. Pro starší děti, mládež a dospělé Brio nabízelo sebrané spisy pohádek a bajek od renomovaných spisovatelů, doplněné o to nejlepší z klasické literatury celého světa. V této tradici pokračujeme také my v rámci stejnojmenné edice.


Jsme výhradní distributor nakladatelství TASCHEN pro Českou republiku


Rozmarná i další léta ožívají v Menzelových pamětech

Zdroj: http://www.lidovky.cz/rozmarna-i-dalsi-leta-ozivaji-v-menzelovych-pametech-pc7-/kultura.aspx?c=A131213_122858_ln_kultura_hep


Rozmarná i další léta ožívají v Menzelových pamětech

13. prosince 2013   17:00 | Lidovky.cz
Jako muž, který se poprvé ocitl na golfovém hřišti a při prvním odpalu dostal míček až do vzdálené jamky, si prý připadal Jiří Menzel, když za první celovečerní snímek Ostře sledované vlaky získal prestižního Oscara. Píše o tom v autobiografii Rozmarná léta, která právě vychází. Jejím kmotrem byl Jiří Suchý.
"Jsme rádi, že nám pan režisér svěřil celý svůj život," řekl Juraj Heger, jednatel nakladatelství Slovart, které knihu vydává. Menzel na jejích stránkách prozrazuje i to, že rukopis novely Bohumila Hrabala se mu v 60. letech dostal do ruky náhodou. Teprve později se dozvěděl, že k adaptaci neměli tehdy odvahu tři renomovaní čeští režiséři. "Občas se taková nerozvážnost vyplatí. Já měl štěstí v tom, že jsem opravdu byl mladý a blbý,"

Roli výpravčího Hubičky chtěl nejdříve nabídnout Rudolfu Hrušínskému, který v jakékoliv postavě působil autenticky. Protože se však herec připravoval na jiný film, obrátil se na svého kolegu z Činoherního klubu Josefa Somra. Pro vlastizrádce Zednicka zvolil Vlastimila Brodského, jednu z nejsympatičtějších tváří českého filmu, který i jako záporná postava budil lítost a soucit. Náhoda zapracovala v obsazení hlavní role, kdy původně zamýšleného, ale zaneprázdněného Vladimíra Pucholta vystřídal Václav Neckář.

V době, kdy ještě byla nahota ve filmu tabu, projevila Jitka Zelenohorská při choulostivé scéně razítkování svého odhaleného zadečku absolutní klid. "Tehdy se kameramanu Jaromíru Šofrovi klepaly ruce, já se červenal a jenom Jitka ležela na bříšku, četla si, a bylo jí jedno, co s její prdelkou děláme," napsal Menzel v memoárech. Dostával prý později často spoustu dotazů, jestli chtěli s tímto prvním filmem prorazit.

Za honorář z "Vlaků" si Menzel koupil zeleného trabanta

"To nás ani nenapadlo. Naším jediným cílem bylo natočit ten film tak, aby na něj chodili lidi. Velká ctižádost způsobuje často křeč, velké ambice jsou koule na noze," vysvětlil režisér. A protože Ostře sledované vlaky měly úspěch, mohl si za honorář 27.000 korun pořídit auto. Bylo na poukaz a šlo o zeleného trabanta, jiná barva v omezeném výběru nebyla. Kolega Jan Němec ho za to chtěl exkomunikovat z řad českých filmařů, neboť nejezdí cortinou či alespoň fiatem.

Dnes je Menzel rád, že tento jeho oscarový snímek bude digitalizován a v obnovené světové premiéře se objeví v červenci 2014 na karlovarském festivalu. Své paměti, které uzavřel rokem 1988, hodlá dopsat do současnosti a prozradit, co ho potkalo v posledním čtvrtstoletí. Mělo by se v nich objevit třeba to, jak jsme všichni cinkali klíči a co z toho pošlo. Nebo to, jak ho prý v předvečer listopadu tři ředitelé postupně přemlouvali, aby odvolal podpis Několika vět - a jak to ani jeden nemyslel vážně. I to, jak po "sametce" z ješitnosti přijal mnoho funkcí, ale na žádnou nestačil.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/rozmarna-i-dalsi-leta-ozivaji-v-menzelovych-pametech-pc7-/kultura.aspx?c=A131213_122858_ln_kultura_hep

 

Doručení zdarma

Objednejte si knihy v hodnotě alespoň 900 Kč a dopravíme Vám je zdarma!

 

Dáme knihu logo

Přijímáme poukázky Dáme knihu

Aktuality

Připravujeme

Další knihy »

Bazar

Další knihy »

RSS

Přihlaste se k odběru RSS a dostávejte informace o nových knihách hned po jejich zveřejnění na stránce.

Nejdiskutovanější knihy

Novinky e-mailem

Jste knihkupec?

Vyberte si témata:


Váš email: